آیا داشتن فلزیاب جرم است

ikpvmetaldetector مقالات فلزیاب , , , , , , , , , , , ,

آیا داشتن فلزیاب جرم است ؟ تبعات قانونی آن چیست ؟

اولین سوالی که ممکن است برای افرادی که قصد ورود به دنیای فلزیابی را دارند پیش بیاید این است که اصولا ” آیا داشتن فلزیاب جرم است یا خیر “. برای پاسخ به این سوال باید قوانین مربوط به فلزیابی در قانون اساسی را بررسی کنیم. همه کاوشگران و فعالان در زمینه باستان شناسی معتقد هستند که این قوانین قدیمی و ناکارآمد هستند و ابهامات بسیار زیادی در آنها وجود دارد و لازم است تا تکمیل و به روز شوند. با ما همراه باشید.

توجه داشته باشید که بر اساس ماده واحد قانون اخذ مجوز برای ساخت، خرید و فروش، نگهداری و تبلیغ استفاده از دستگاه فلزیاب مصوب ۱۵/۱۲/ ۱۳۷۹ مجلس شورای اسلامی و آیین نامه اجرایی آن مصوب ۱۶/۱۲/ ۱۳۸۲ هیات وزیران هر گونه فعالیت در مورد دستگاههای فلزیاب ، معدن یاب ، لزوماً می بایست با مجوز سازمان میراث فرهنگی صنایع دستی و گردشگری انجام شود.

آیا داشتن فلزیاب جرم است

جرم حمل فلزیاب از منظر قوانین سازمان میراث فرهنگی

به گزارش مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی سازمان میراث فرهنگی،صنایع دستی و گردشگری؛ قوانین و مقرارت فلزیاب و جرایم مرتبط با حفاری غیر مجاز توسط کارشناسان فنی یگان در ۲۱ بند برای اطلاع عموم تهیه شده است.

 • ۱-اشخاصی که اشیائ عتیقه را از کشورخارج سازندبه حبس از ۶ ماه تا ۲ سال محکوم می شوند.
 • ۲-خروج اشیاء عتیقه ثبت شده در فهرست آثار ملی جریمه حبس از ۶ ماه تا یکسال را در بر دارد.
 • ۳-اشخاصی که بدون اذن مراجع ذیصلاح نقوش و آثار مذهبی و ملی را تخریب نمایند به ۱ تا ۱۰ سال حبس محکوم می شوند.
 • ۴-حفاری به قصد بدست آوردن اشیاءعتیقه و آثار تاریخی مطلقا ممنوع و جرم محسوب می شود.
 • ۵-اشخاصی که مبادرت به مرمت و تعمیر و تغییر آثار ثبت شده در فهرست آثار ملی مبادرت نمایند به جبران خسارت وارده محکوم می شوند.
 • ۶-کاشف اشیاء عتیقه و آثار ملی در ملک شخصی مکلف است در اسرع وقت سازمان میراث فرهنگی را مطلع نماید.
 • ۷-با تحویل اشیاء عتیقه و آثار تاریخی مکشوفه حین انجام عملیات ساختمانی در ملک شخصی،معادل نصف بهای تقویم شده به کاشف تحویل می شود.
 • ۸-با تحویل فلزات قیمتی و جواهرات مکشوفه حین انجام عملیات ساختمانی در ملک شخصی،معادل دو برابر بهای روز ماده خام به کاشف تحویل می شود.
 • ۹-هرشی که بیش از یکصد سال از تاریخ ساخت آن گذشته باشد،عتیقه محسوب می شود.
 • ۱۰-سازمان میراث فرهنگی مدعی خصوصی و شاکی تمامی جرایم و حفاری های غیر مجاز است.
 • ۱۱-جریمه تخریب اشیاء و اماکن تاریخی و ملی ۲تا ۱۰ سال حبس است.
 • ۱۲-جریمه حفاری در اماکن تاریخی و ملی ۳ سال حبس است.
 • ۱۳-ورود هر نوع دستگاه فلزیاب منوط به اخذ مجوز از سازمان میراث فرهنگی است.
 • ۱۴-مجازات حفاری غیر مجاز در تپه های باستانی ۳ سال حبس است.
 • ۱۵-تجاوز به عرصه تپه ها و تپه ها و اماکن و اراضی تاریخی یکی از انواع جرایم عایه میراث فرهنگی است.
 • ۱۶-تبلیغ،خرید و فروش و نگهداری و استفاده از دستگاه های فلزیاب منوط به اخذ مجوز از سازمان میراث فرهنگی است.
 • ۱۷-مجازات استفاده از دستگاه فلزیاب در حفاری غیر مجاز،علاوه بر ضبط و توقیف دستگاه،معادل ا تا ۳ سال حبس است.
 • ۱۸-هرگونه تبلیغ انواع دستگاه های فلزیاب از طریق رسانه های عمومی با مجوز سازمان میراث فرهنگی امکان پذیر است.
 • ۱۹-خرید و فروش انواع فلزیاب فقط با مجوز سازمان میراث فرهنگی امکان پذیر است.
 • ۲۰-حمل و نگهداری و استفاده از انواع دستگاههای فلزیاب فقط با مجوز سازمان میراث فرهنگی امکان پذیر است.
 • ۲۱-مجازات حمل،نگهداری و استفاده از دستگاه فلزیاب بدون مجوز سازمان میراث فرهنگی تخلف محسوب و منجر به توقیف و ضبط دستگاه می شود.

آیا همه فلزیاب ها دارای موانع قانونی هستند

چنانچه دستگاه فلزیاب در حفاری غیرمجاز به قصد کشف اموال فرهنگی تاریخی مورد استفاده قرار گیرد، علاوه بر ضبط دستگاه به نفع سازمان میراث فرهنگی، مرتکب به حبس از یک تا سه سال محکوم می شود

باید توجه داشت که استفاده از فلزیاب برای مصارف گنج یابی کمتر از ۲۰ درصد کاربرد این دستگاهها است و امروزه از این دستگاهها در صنایع مختلف استفاده میشود و  در حدود ۸۰ درصد آنها مصارف صنعتی است. برای مثال در فرودگاه ها برای بازرسی بدنی و گیت های ورود و خروج و در کارخانجات برای شناسایی فلزات در مواد غذایی استفاده می شود. همچنین در مرغداری ها و دامداری ها برای جدا کردن و یافتن فلزات از غذای دام و طیور کاربرد دارد و هیچ دولتی نمی تواند استفاده از فلزیاب را ممنوع کند. استفاده از این دستگاه بیشتر به خود شخص دارنده برمیگردد که استفاده مجاز داشته باشد یا غیر مجاز! مشخصا استفاده از دستگاه گنج یاب برای تخریب آثار باستانی جرم محسوب می شود و عواقب قانونی دارد.

قانون ضرورت اخذ مجوز برای ساخت، خرید و فروش، نگهداری، تبلیغ و استفاده از دستگاه فلزیاب

‌قانون ضرورت اخذ مجوز برای ساخت ، خرید و فروش، نگهداری، تبلیغ و استفاده از دستگاه فلزیاب ‌ماده واحده – ساخت، خرید و فروش، نگهداری، تبلیغ و استفاده از هر گونه دستگاه فلزیاب و همچنین ورود آن به کشور، منوط به اخذ مجوز از‌سازمان میراث فرهنگی کشور می‌باشد.

‌تبصره ۱ – دستگاههای اجرائی برای انجام وظایف خاص سازمانی خود از شمول این قانون مستثنی می‌باشند.
‌تبصره ۲ – متخلفان از مفاد این قانون به ضبط و مصادره دستگاه مذکور محکوم می‌شوند. چنانچه دستگاه فوق در حفاری غیرمجاز به قصد کشف‌اموال فرهنگی – تاریخی مورد استفاده قرار گیرد علاوه بر مجازات فوق، مرتکب به یک سال تا سه سال حبس مجازات مقرر در ماده (۵۶۲) قانون‌مجازات اسلامی – مصوب ۱۳۷۵٫۳٫۲ – محکوم می‌شود.
‌تبصره ۳ – آئین‌نامه اجرائی این قانون شامل نحوه احراز صلاحیت متقاضیان مجوز، مدت اعتبار آن و دیگر موارد لازم، حداکثر شش ماه پس از‌ابلاغ این قانون توسط وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی پیشنهاد و به تصویب هیأت وزیران خواهد رسید. ‌قانون فوق مشتمل بر ماده واحده و سه تبصره در جلسه علنی روز دوشنبه مورخ پانزدهم اسفندماه یکهزار و سیصد و هفتاد و نه مجلس شورای اسلامی‌تصویب و در تاریخ ۱۳۷۹٫۱۲٫۲۵ به تأیید شورای نگهبان رسیده است.

منبع : سازمان میراث فرهنگی و مرکز پژوهش های مجلس شورای اسلامی

شاید دوست داشته باشید:

انواع گنج یاب تصویری

انواع گنج یاب تصویری به همراه قیمت گنج یاب ها از دستگاههای الکترونیکی پیشرفته ای میباشند که در ایران با استقبال زیادی روبرو شده اند و دلیل آن نیز تاریخ غنی و باستانی سرزمین ایران است. دستگاههای گنج یاب برای پیدا کردن دفینه و گنج بسیار بهتر از فلزیاب ها عمل میکنند و دلیل آن […]

انواع گنج یاب و کاربرد هریک

انواع گنج یاب و کاربرد هریک در مقاله های قبلی در مورد تفاوت گنج یاب با فلزیاب صحبت کرده ایم که مطالعه آن را به شما پیشنهاد میکنیم. به صورت کلی دستگاههای گنج یاب توانایی تشخیص و جداسازی طلا از سایر فلزات را دارا هستند و به عبارتی علاوه بر تشخیص هدف فلزی میتواند با […]

گنج یاب تصویری امریکایی

گنج یاب تصویری امریکایی + قیمت به روز اگر بخواهیم بهترین گنج یاب های حال حاضر دنیا را انتخاب کنیم یقینا بسیاری از آنها گنج یاب هاب تصویری هستند. قابلیت ارائه تصویر از اهداف زیر زمین، ویژگی بسیار مهمی برای اپراتور است و در جلوگیری از کاوش و حفاری های غیر ضروری بسیار موثر است.دیتا […]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

4 − 4 =


Call Now Button